سال 1995 بود که یورو به عنوان واحد پول اروپایی معرفی شد و کشورهای معدودی در اروپا به آن پیوستند. در این حدود 14 سال این واحد پولی با دردسرهای زیادی روبرو شد و خیلی ها همچون میلتون فریدمن اعتقاد داشتند که این پول اروپایی در اثر نخستین بحران نابود خواهد شد.

و حالا طلا. این فلز صدها سال یا بهتر است بگوییم هزاران سال است که پول واحد تمام جهان است و بر سر قدرت آن هیچ گونه شک و شبهه ایی وجود ندارد. این فلز در طول تاریخ و البته هم اکنون در تمام کشورها دارای ارزش مبادلاتی بسیار بالایی است، همانند یک پول واحد که هیچ کس از قبول آن سرباز نمی زند و همگان با احترام با آن برخورد می کنند. مقایسه بین مقبولیت و سابقه یورو و طلا، بسیار روشنگر است و ما تازه پی به قدرت طلا می بریم.

طلا تنها نقش پول را ایفا نمی کند، بلکه ابزاری برای تزیینات نیز هست. طلا به عنوان فلز پایه در جواهرات بکار می رود که خود تقاضای زیادی را برای آن به همراه دارد. در اکثر نقاط دنیا طلا ( چه به رنگ زرد و چه به رنگ سفید ) طرفداران بسیار زیادی دارد که از آن به عنوان جواهرات زنانه و مردانه استفاده می کنند. کشورهای خاورمیانه، عربی و هندوستان بیشترین تقاضای طلا را برای جواهرات دارا می باشند. در این کشورها علاوه بر تزیینات، طلا در حکم هدیه نیز هست و در واقع طلا نقش هدیه راهم ایفا می کند بویژه در عروسی ها و اعیاد ملی-مذهبی.

سرمایه گذاری نقش عمده دیگری است که طلا در بازی کردن آن مخصوصا اخیرا تبحر خاصی پیدا نموده. در سالهای گذشته در کشورهای غربی صندوقهای سرمایه گذاری پدید آمده اند که تخصصا بر روی طلا کار می کنند. گاهی این صندوقها را ETF ( ETF ها فقط بر روی طلا سرمایه گذاری نمی کنند ) می نامند. بزرگترین ETF جهان که بر روی طلا کار می کند صندوق SPDR است که هم اکنون مالک حدود 1300 تن طلا است. در واقع طلا به عنوان یک نوع بیمه در اکثر صندوقهای سرمایه گذاری حضور دارد و این صندوقها با خرید و فروش آن سود مناسبی را کسب می کنند. بنابراین نقش سرمایه گذاری نیز تقاضای بسیار مناسبی را برای طلا در سطح جهان ایجاد نموده.

البته در کنار نقشهای متعدد طلا ، مصرف در صنعت را هم می توان نام برد که البته حجم زیادی را در بر نمی گیرد ولیکن طلا را به عنوان یک کالای مصرفی معرفی می کند. حتی دندانپزشکی نیز مصرف طلا دارد و یا در آزمایشگاههای شیمی.

این نقشهای گوناگون باعث تقاضای زیادی برای طلا شده و همین عامل است که وقتی قیمت طلا را بطور مثال در یک بازه 10 ساله که می بینیم، در می یابیم همواره طلا در حال گران شدن است و خرید آن مساوی شده با سود. در واقع همان معنی که ملک برای ما ایرانیها داشته، طلا برای جهانیان والبته باز برای ما ایرانیها داشته است، از خرید طلا زیان نمی کنیم.

علاوه بر این تقاضای زیاد، عوامل متعدد دیگری وجود دارند که باعث افزایش قیمت این فلز می گردند.

تورم، نرخ بهره پایین، سیاستهای انبساط اقتصادی دولتها، رکود، نا امنی اقتصادی سیاسی و یا اجتماعی و.........

با توجه به  معاملات آتی سکه و به زودی شمش طلا در بورس کالای ایران، این پس سعی می کنم روزانه و هفتگی تحولات بازار طلا را بررسی کنم.