روش اداره‌کردن پول از مبلغ پول مهم‌تر است

توصیه‌های تی.هارو.اکر، مدرس درجه یک پیشرفت مالی در مورد بودجه‌بندی پول

با تی.هارو.اکر که آشنا هستید؟ اگر آشنا هم نبودید، در مجله خلاقیت، آن‌قدر مقالات جدید او را منتشر کرده‌ایم که آشنایی در حد کامل از دیدگاه‌های او به دست آمده است.

این جناب اکر در ایران با دو کتاب شاخص شناخته می‌شود که برای تحول و پیشرفت در زندگی مالی و شغلی جزو کتاب‌های کلیدی محسوب می‌شود.

یکی، کتاب ثروت سریع است و دیگری کتاب اسرار ذهن ثروتمندان که هر دو در ایران منتشر شده‌اند و استقبال خوبی از مخاطبان ایرانی به دست آورده‌اند.

این دومی، کتابی‌ست مفصل‌تر از کتاب اولی و به تفاوت‌های ذهنی بین ثروتمندان و فقیران می‌پردازد. در کتاب 17 تفاوت بنیادین میان این دو طرز تفکر مطرح می‌شود و تمرین‌های عملی برای تثبیت عادت‌های فکری ثروتمندانه پیشنهاد می‌شود.

در این شماره مجله خلاقیت که درباره بودجه‌بندی پول صحبت می‌کنیم یکی از بخش‌های این کتاب به کار ما می‌آید.

در این بخش تی.‌هارو. اکر یک تفاوت آشکار بین ثروتمندان و فقیران را در نحوه اداره پول می‌بیند و معتقد است ثروتمندان پول خود را خوب اداره می‌کنند و برعکس، فقیران پول خود را بد اداره می‌کنند.

تفاوت هم از این‌جا آغاز می‌شود که ثروتمندان پول خود را در جهت سرمایه‌گذاری خرج می‌کنند و فقیران پول خود را صرفا خرج زندگی روزمره می‌کنند.

خود اکر می‌گوید هر سکه و اسکناس جیب‌اش را مثل سربازانی می‌‌بیند که قرار است در آینده موجبات استقلال مالی او را فراهم کنند.

اما آن‌ها که دنبال سرمایه‌‌گذاری از طریق درآمد ماهانه خود بوده‌اند می‌دانند که پس‌انداز و سرمایه‌گذاری به حرف، ساده است و پای عمل که پیش می‌آید می‌شود حکایت مصرع: «ولی افتاد مشکل‌‌ها»

در کتاب اکر یک راه جدید پیشنهاد شده است که به زعم اکر زندگی هزاران نفر از شاگردانش را متحول کرده است. راه پیشنهادی اکر این‌جوری‌ست:

1.حساب استقلال مالی

اکر می‌گوید 10درصد از هر مقدار پولی که به دست می‌آورید در حسابی قرار بدهید به نام استقلال مالی.

اکر می‌گوید این پول، تحت هیچ شرایطی نباید خرج شود و مختص دوران بازنشستگی شماست تا از عواید آن زندگی مرفه‌تنری برای خود فراهم کنید.

2.حساب پس‌انداز طولانی‌مدت

این حساب در واقع می‌تواند در آینده تمام هزینه‌های شما را پوشش دهد و شما را از کارکردن برای ایجاد حداقل‌ها بی‌نیاز کند.

همان چیزی که اکر از آن به عنوان درآمد غیرفعال یاد می‌کند. همان درآمدی که بدون فعال‌بودن کل هزینه‌های زندگی شما را فعال می‌کند.

3.حساب ضرورت‌ها

می‌دانم که الان داد خیلی‌ها هوا رفته است و می‌گویند پس خرج زندگی چی؟ نیازی به عصبانیت نیست 50درصد از درآمدتان برای ضرورت‌هاست و اگر بیش از آن خرج کنید ولخرجید و کم‌تر از آن تا حدودی خسیس.

اما یک نکته را فراموش نکنید. معطل چه هستید. هر چه زودتر پول‌تان را اداره کنید که اگر اداره نکنید در آینده پول خواهد بود که شما را اداره می‌کند.

4.حساب تحصیل و آموزش

ممکن است فکر کنید اکر از فرصت استفاده یا حتی سوءاستفاده کرده و از شما خواسته است تا 10درصد از درآمدتان را در حساب تحصیل و آموزش قرار دهید.

چون خودش مدرس پیشرفت مالی‌ست و اگر هرکسی را مجاب کند که 10درصد از درآمدش را صرف آموزش کند کار و بارش سکه‌تر از امروز خواهد شد.

اما واقعیت این است که آموزش در عصر اطلاعات جزیی ضروری از زندگی روزمره است و اگر احساس می‌کنید صرف‌کردن پول برای آموزش هزینه دارد امتحان کنید و ببینید نیاموختن چه هزینه‌هایی به زندگی‌تان تحمیل می‌کند.

5.حساب تفریح

خیلی از مربیان پیشرفت مالی معتقدند که باید 10درصد از پول‌تان را پس‌انداز کنید، اما بعید می‌دانم کسی گفته باشد که 10 درصد دیگر را باید در حسابی به نام تفریح قرار دهید. اکر می‌گوید کنار گذاشتن این 10درصد از درآمد برای تفریح، ضروری‌ست.

چون هر چقدر هم که پول برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز کنیم از آن‌جا که بخشی از ذهن ما هنوز راضی نشده است ودنبال زندگی بهتری است، می‌تواند نتایج به دست‌آمده را با ولخرجی‌های بی‌مورد هدر بدهد.

این 10درصد از درآمد ماهانه برای این است که تمرین پولداربودن کنیم و بدانیم وقتی به آزادی مالی دست یابیم چه زندگی خوبی در انتظار ماست.

جان کلام اکر در این بخش این است که با آن 10درصد خودتان را لوس کنید و شرایطی فراتر از زندگی روزمره برای خودتان ایجاد کنید.

6.حساب بخشش و کمک

این حساب به مال شما برکت می‌آورد و موجب می‌شود از پولی که درآورده‌اید احساس رضایت کنید.

در آموزه‌های دینی ما هم هست که صدقه علاوه بر رفع بلا به مال برکت می‌آورد و شاید نشود با عقل مرسوم فواید زیاد آن را در زندگی توصیف کرد.

اما کسانی که بدان عمل کرده‌اند می‌دانند که این رویه چه تاثیری در زندگی مادی و معنوی آن‌ها به جا می‌گذارد.