با همسر ولخرج چه کنیم؟
بسیاری از زوج‌ها در زندگی امروز درگیر مسائل مالی خانواده هستند. یکی از مهمترین آنها ولخرجی یا عدم مدیریت بودجه در خانواده است. برای این شماره می خواهیم بدانیم اگر شوهر ولخرجی داریم چه راه حلی  پیش پای ما است.
ما خانمها اغلب وقتی دچار شوهری با این خصوصیت باشیم برخوردی بسیار منفعلانه داریم. یعنی از روش همیشگی خواهش، اصرار، دادو فریاد، گریه و در نهایت قهر و بداخلاقی استفاده میکنیم.

ولی واقعا تا به حال کسی از این روش جواب گرفته؟ سراغ دارید خانمی را که توانسته باشد اینطوری مشکل را حل کند و شوهرش به راه راست هدایت شده باشد؟
حالا بیایید با روشی منطقی و روانشناسانه به قضیه نگاه کنیم. به نظر اهل فن وقتی احساس میکنید که شوهرتان ولخرج است باید این مسیر راطی کنید:
اول- تعاریف خود و همسرتان را از ولخرجی پیدا کنید.

به نظر می رسد اولین مسئله خانمها اینست که در زمینه نحوه خرج کردن پول با همسرشان صحبت نمی کنند.

اصولا دیدگاه خانمها کوتاه مدت و دیدگاه آقایان بلند مدت است. مثلا خانم میداند که برای این ماه 5 بسته پودر لباسشویی کفایت میکند و ناگهان می بیند شوهرش یک کارتون 24 تایی پودر خریده است! اینجاست که خانم شوکه می شود و دعوایی حسابی شکل می گیرد.

مرد متهم است به خرج غیرضروری  و زن محکوم می شود که قدر شوهرش را نمی داند.

ولی در بررسی عمیق تر می بینیم که مرد با دبدگاه کل نگرش تصمیم گرفته مصرف چند ماه را با قیمتی مناسب تر خریداری کند تا در مجموع صرفه جویی کرده باشند.

پس بهتر است در زمینه خرید، اول با شوهرتان هم دیدگاه شوید و با کمی تعامل به نقطه ای مشترک برسید.
دوم- همیشه ولخرجی نشانه "نگرش غیر مسئولانه" مرد نیست.

یکی از نکات مهم اینست که بفهمید آیا شوهرتان از سر بی مسوولیتی ولخرجی می کند یا اینکه باوجود وظیفه شناسی بسیار، این اشتباهات را مرتکب می شود. در مورد شوهر بی مسوولیت گفتگویی طولانی لازم است که فعلا از آن رد می شویم.

حالا می رسیم به شوهری که مرد خانواده دوستی است و ثابت کرده است که به وظائفش آگاه است ولی بازهم ولخرجی می کند و موجب آزار همسر و فرزندانش و حتی گاهی تحمل فشارهای مالی سنگین می شود.

بعضی از دلائلی که در بررسی های روانکاوانه  مردان ولخرج دیده شده اند عبارتند از:
*پیش زمینه فقر در کودکی- که موجب می شود فرد در بزرگسالی به شکل ناخودآگاه پول خرج کند تا بر عقده های بجا مانده از طفولیت مرحم بگذارد. تا احساس کند که در امان است و می تواند هر چه بخواهد در اختیار داشته باشد.

مثلا پدری حاضر نیست برای کلاس تقویتی بچه پول بدهد ولی همزمان دوچرخه گران قیمتی برای او می خرد تا از بقیه چیزی کم نداشته باشد. او این کمبود را در کودکی حس کرده است. اینگونه خریدهای احساسی در طبقه متوسط فراوان دیده می شود.

*احساس شخصیت و اهمیت- مردانی که در طبقه فقیر یا متوسط هستند اغلب با پول زیاد و بی موقع خرج کردن، احساس توانایی می کنند. اینکه چون پول خرج میکنند، پس باشخصیتند.

حتما اصطلاحات اینچنینی را شنیده اید: چه مرد لارجی، چه جنتلمن، چقدر دست به جیب.  لحن اغواکننده این تعاریف باعث می شود بعضی مردان بخواهند اهمیت خود را با شنیدن اینها بدست آورند.

*احساس قدرت- یکی از شایعترین عوامل ولخرجی مردان احساس قدرت است. هدایای گران قیمت، رستورانهای گران و... این حس که من می توانم پول خرج کنم. من قدرت پرداخت دارم و.....
حتما می دانید که احساس قدرت اصلی ترین نیاز هر مردی است و در ضمن بزرگترین نقطه ضعف او هم هست. بعضی وقتها مرد به دلیل اینکه در خانه قدرتمند دیده نمی شود می خواهد از این طریق قدرتش را به رخ بکشد.

در این مواقع می توان با جبران این احساس قدرت در بخشهای دیگر زندگی  ولخرجی مرد را کنترل و حتی درمان کرد.

*عدم رضایت و عدم خوشحالی- برای خود ما هم پیش می آید که احساس ناراحتی و نارضایتی داشته باشیم و بخواهیم با خرید کردن فشار روحی را کم کنیم.

در چنین شرایطی فرد کلی خرید می کند و برای مدت بسیار کوتاهی کمی شادتر از قبل می شود. دوباره پس از مدتی کوتاه همان احساس نارضایتی به سراغش می آید و باز می خرد و می خرد و ......

*فلسفه ـ عمر کوتاه است ـ داشتن چنین نگرشی باعث می شود که مرد بخواهد از این عمر کوتاه استفاده کند و خوش بگذراند. در نتیجه پولهایش را در مدتی کوتاه خرج می کند و بقیه ماه را با بی پولی می سازد. شنیده اید که بعضیها می گویند "زندگی به اندازه کافی سخت هست ، چرا ما باید سخت ترش کنیم؟ چرا پول خرج نکنیم و شاد نباشیم؟ "

*تعریف متفاوت از ضروریتها- حتما برایتان پیش آمده که خواسته اید خریدی برای خودتان،خانه یا بچه انجام دهید و شوهرتان معتقد است که فعلا لازم نیست بخرید.

بعد هم پول را در جای دیگری که از نظر شما غیرضروری و ولخرجی است  مصرف کرده است. در این مواقع کنترل عصبانیت ناشی از این بی عدالتی خیلی سخت است. احساس زن اینست که شوهرش خودخواه  است و به خانواده اش اهمیت نمی دهد. ولی در واقع مرد نگرشی متفاوت به ضروریتها دارد.

*عدم درک ارزش پول-گاهی فرزندان خانواده های مرفه به دلیل اینکه همیشه پول در اختیار داشته اندٰ هیچ ارزشی برای پول قائل نیستند و آن را بی محابا خرج می کنند.

سوال اینست که چطور باید فهمید همسر کدام دیدگاه را دارد. جواب بسیار ساده است. نه قضاوت کنید نه حدس بزنید. با همسرتان حرف بزنید.

صحبت کردن معجزه ارتباط است. هنرگفتگو با همسر را اغلب خانمها بلد نیستند و به همین دلیل مسائل لاینحل باقی می مانند. صحبت کردن اگر در مسیر درست پیش برود و وارد ورطه انتقاد نشود، اگر به صورت درددل و گوش شنوا باشد، بسیار مفید است.

یک خانم می تواند با حرف زدن دلایل ولخرجی همسرش را پیدا کند.  اغلب اوقات با این صحبت کردنها می فهمیم که شوهرمان به عمد و برای ناراحت کردن ما پولها را به هدر نمی دهد بلکه در جایی دچار نقصانی است که می تواند با کمک و تعامل همسرش به مرور مشکل را حل کند.

بدانید که: اولا حتما از مشاوره یک فرد آگاه و بی طرف کمک بگیرید. دوما صبور باشید. هیچ مشکلی با یک بار و دوبار صحبت کردن حل نمی شود.


عزیزی که دچار همین مشکل است می گفت بعد از سالها جنگ و دعوا و در نهایت بررسی آگاهانه حالا یاد گرفته ام که با یادآوری آرزوهای بزرگ شوهرم به خودش و همراهی با او برای دستیابی به این آرزوها می توانم کمکش کنم که کمتر ولخرجی کند و بیشتر آگاهانه پول را مصرف کند.